Chybová zpráva

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci menu_set_active_trail() (řádek: 2373 v souboru /home/www/plzen-byty.cz/www/plzen-byty.cz/includes/menu.inc).

Podnájem v Plzni

Potřebujete-li si v Plzni pronajmout byt či jiný typ reality, vyplatí se vědět a znát několik základních pojmů. Mezi ně patří vratná kauce, provize RK či rozdíl mezi studeným a normálním nájmem. Hledáte-li podnájem bytu v Plzni či v některém z krajských měst v Česku platí, že ho obvykle seženete do jednoho týdne. Tzn. do jednoho týdne od začátku hledání se můžete do vytipované reality nastěhovat. Předtím však musíte s pronajímatelem bytu, který bývá většinou i jeho majitelem, podepsat nájemní smlouvu.
Osobní prohlídka nemovitosti a jejího okolí je doslova a do písmene podmínkou.

Náležitosti nájemní smlouvy

V nájemní smlouvě se obě strany identifikují a přiznávají mezi sebou práva a povinnosti. Mezi tyto povinnosti patří například ohlášení výpovědi bytu, pravidla pro úhradu nájemného či některé specifické záležitosti při užívání bytu. Nájemník se zavazuje, že bude byt a jeho zařízení užívat v souladu s dobrými mravy a současně bude do určitého data v měsíci platit nájem a další poplatky. Pronajímatel se zavazuje, že nebude libovolně měnit nájemné. Nájemní smlouva se většinou uzavírá na rok s možností jejího prodloužení.

Vratná kauce

Vratná kauce se platí od jednoho do tří měsíců, přičemž horní limit je dokonce uveden v občanském zákoníku. Bude-li po vás pronajímatel požadovat vyšší vratnou kauci, než činí trojnásobek sjednaného nájmu, porušuje zákon. Totéž platí i v případech, kdy bude chtít po nájemníkovi uhradit poplatky za energie apod., avšak patřičné smluvní vztahy přenechá na nájemci a jeho jednání s dodavateli tepla, elektřiny, vody či plynu.

Provize realitní kanceláři

Jistým nešvarem je i nutnost úhrady provize realitní kanceláři, která byznys dojednala. V praxi to vypadá tak, že nájemník uhradí realitce provizi ve výši jednoho měsíčního nájmu. Tento postup je dost diskutabilní, neboť vy coby nájemník byste očekával, že provizi zaplatí realitní kanceláři pronajímatel.

Výpovědní lhůty

Určitou péči věnujte i prostudování podmínek výpovědních lhůt. Výpověď z bytu vám může dát jak pronajímatel, tak i vy. Pronajímatel se ve většině případech řídí nájemní smlouvou a výpověď z bytu vám může dát v okamžiku, kdy jste v prodlení při placení nájemného anebo porušujete domovní řád a obtěžujete další spořádané nájemníky a obyvatele obytného domu. Mezi nejčastější důvody pro výpověď je buďto špatná kázeň při neplacení nájemného, špatné vztahy s ostatními obyvateli obytného domu a v posledním případě i situace, kdy majitel bytu sežene nájemníka, který je ochoten platit vyšší nájem než vy.
Pamatujte, že pro pronajímatele představují doslova zlatý důl disciplinovaní nájemníci, na které nechodí stížnosti a kteří řádně platí nájemné, archaicky též činži.
Vy naopak coby nájemce bytu můžete vypovědět smluvní vztah kdykoliv aniž byste byli povinni uvést jakýkoliv důvod. Mechanismus podání výpovědi by měl být popsán v nájemní smlouvě. Většinou se postupuje v obdobném duchu jako při pracovních výpovědích. Tj. výpovědní lhůta začne běžet od prvního dne následujícího měsíce, kdy byla výpověď doručena druhé ze smluvních stran.